Ciąża, Porady, Zdrowie i uroda mamy

Cera w ciąży – jak o nią dbać i pokonać problemy?

Cera w ciąży – jak o nią dbać i pokonać problemy?

Ciąża to ogromne zmiany w organizmie kobiety – nic dziwnego, że stają się one widoczne również na twarzy. Szalejące w organizmie hormony przełożą się bezpośrednio na stan Twojej skóry. Jaki będzie tego efekt? Przypomina on ruletkę – trudno przewidzieć, czego się możesz spodziewać. Niektóre z przyszłych mam uważają, że nigdy nie wyglądały tak pięknie i promiennie, jak podczas ciąży, innym z kolei ten okres kojarzy się z urodową katastrofą. Pragniemy Cię jednak pocieszyć, że niezależnie od tego, co przypadnie Ci w udziale, możesz odpowiednio zadbać o skórę i cieszyć się z pięknego wyglądu przez te dziewięć wyjątkowych miesięcy Twojego życia.

Na początek przyjrzyjmy się, jakie hormony podczas ciąży mają największy wpływ na Twój wygląd i czego się po nich spodziewać. Decydujące są dwa z nich:

1)     Estrogeny:

  • sprawiają one, że skóra przestaje się przetłuszczać
  • nadają jej blask
  • zwiększają jej wrażliwość na słońce i inne czynniki zewnętrzne
  • wywołują skłonność do przesuszenia i podrażnień

 

2)     Progesteron:

  • przyspiesza produkcję łoju, powodując „świecenie się” cery, zatykanie porów skórnych i występowanie zmian trądzikowych;
  • rozszerza żyły, co skutkuje zwiększoną widocznością zaczerwienień i „pajączków”
  • zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne, ale jednocześnie twarz może wyglądać na podpuchniętą
  • wspólnie z estrogenem powoduje przebarwienia na skórze

Na Twój wygląd ma wpływ funkcjonowanie całego układu hormonalnego i skomplikowane zależności pomiędzy poziomem estrogenów i progesteronu. Nie bez znaczenia jest także dieta, pielęgnacja, ekspozycja na słońce, ogólnie tryb życia, jaki prowadzisz, a także uwarunkowania rodzinne – jeżeli na przykład Twoja mama i siostra miały w ciąży skłonność do przebarwień, możesz się ich spodziewać u siebie.

Najczęstsze problemy, jakie mogą pojawić się na Twojej twarzy w okresie ciąży, to:

1)     Cera tłusta, łojotok i trądzik

Wskutek działania hormonów w ciąży może na Twojej twarzy pojawić się koszmar nastolatek – tłusta, łojotokowa cera. Gdy nadmiar sebum zatyka pory skóry, zaczynają tworzyć się wypryski i ropne zmiany, czyli trądzik (nawet jeśli wcześniej cieszyłaś się nieskazitelną cerą). Jeżeli chodzi o wybór kosmetyków antytrądzikowych, musisz zachować daleko posuniętą ostrożność – większość z nich nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Dotyczy to zarówno preparatów na receptę (z retinoidami czy tetracyklinami, jak również tych powszechnie dostępnych, z dodatkiem np. nadtlenku benzoilu i kwasu salicylowego. Zawarte w nich składniki aktywne mogą przenikać do krwi i niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto skontaktować się z lekarzem-dermatologiem, który doradzi Ci preparaty bezpieczne dla Ciebie. Na własną rękę możesz sięgać kosmetyki z dodatkiem oczaru wirginijskiego, kwasu mlekowego, olejku z drzewa herbacianego czy związków siarki, ale zawsze dokładnie studiuj ulotkę i sprawdzaj, czy Twój stan nie jest przeciwskazaniem do ich stosowania. Oczywiście, podstawą pielęgnacji skóry z trądzikiem jest staranne jej oczyszczanie za pomocą odpowiednich preparatów oraz unikanie dotykania zmian skórnych (o wyciskaniu nawet nie wspomnimy!). Ogranicz także makijaż do niezbędnego minimum, unikaj ciężkich podkładów na bazie tłuszczów i nie zapominaj o starannym usunięciu go przed pójściem spać.

2)     Trądzik różowaty

W przypadku trądziku różowatego ciąża może przynieść pogorszenie Twojego stanu, co skutkuje trwałym zaczerwienieniem skóry, zwłaszcza na policzkach, nosie i brodzie. Złagodzisz objawy tej dolegliwości, jeżeli będziesz unikać ekstremalnych temperatur, promieni słońca i pikantnych przypraw. Leczenie może podjąć dermatolog, zapisując Ci krem, ewentualnie środki doustne w niskich, bezpiecznych podczas ciąży dawkach.

3)     Sucha i podrażniona skóra

Kolejnym problemem kobiet w ciąży jest zbyt przesuszona skóra, która na dodatek swędzi i wykazuje tendencje do łuszczenia się. Podstawą pielęgnacji takiej cery jest picie dużej ilości wody (i tak powinnaś ją teraz pić w dostatecznych ilościach, niezależnie od stanu skóry!). Nie zapominaj także o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz – klimatyzacja, bliskość rozgrzanych kaloryferów czy monitora komputera zwiększy Twój dyskomfort. W domu możesz umieścić nawilżacz powietrza, w pracy sięgnij po wodę w spray’u, którą możesz rozpylać na twarzy. Do pielęgnacji używaj łagodnych kosmetyków o działaniu nawilżającym i kojącym. Gdy dokucza Ci świąd, możesz oczyszczać skórę za pomocą tradycyjnego środka – papki z rozgotowanych płatków owsianych albo sięgnąć po gotowe preparaty do kąpieli na bazie owsa.

4)     Osłabione, pękające naczynka krwionośne

W ciąży dość powszechnym zjawiskiem są występujące na policzkach rozszerzone naczynia krwionośne, zwane powszechnie „pajączkami” – pojawiają się one zwłaszcza u kobiet, które posiadają z założenia tzw. cerę naczynkową. „Pajączki” pojawiają się na skórze, ponieważ wskutek większej ilości krwi krążącej w organizmie i wyższego poziomu estrogenów żyły stają się bardziej kruche. Są one zupełnie nieszkodliwe i powinny samoczynnie zniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie, gdy poziom hormonów się ustabilizuje. Zanim to nastąpi, powinnaś zapewnić swojej skórze odpowiednią ochronę przed zimnem, ciepłem i trudnymi warunkami atmosferycznymi.

5)     Zwiększona wrażliwość

Wyższy poziom hormonów i zwiększony dopływ krwi do skóry mogą spowodować, że staje się ona bardzo wrażliwa. Mydła, detergenty i produkty do pielęgnacji skóry, których używałaś przez ostatnie miesiące czy nawet lata, teraz mogą powodować podrażnienia. Jeżeli cierpisz na problemy dermatologiczne na podłożu autoimmunologicznym, może okazać się, że stan Twojej skóry się zmieni – poziom komórek układu odpornościowego, które odpowiadają za tego typu dolegliwości, w czasie ciąży obniża się lub wzrasta, w zależności od rodzaju tych komórek. Dlatego też niektóre kobiety obserwują na przykład osłabienie objawów choroby przy łuszczycy, natomiast w przypadku egzemy stan może się pogorszyć. Pielęgnacja skóry nadwrażliwej i z różnego rodzaju dolegliwościami polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów – dobrym wyborem będą specjalistyczne preparaty myjące, natłuszczające i ochronne, których stosowanie poprawi kondycję skóry, a na pewno nie zaszkodzi przyszłej mamie i jej rozwijającemu się dziecku.

6)     Przebarwienia

Wiele kobiet odnosi wrażenie, że podczas ciąży ich skóra lekko ciemnieje – jest to widoczne zwłaszcza w przypadku istniejących już przebarwień, piegów i pieprzyków. Czasami także na czole, policzkach i szyi występują brązowe, nieregularne plamy, zwane jako ostuda albo melanodermia. Wywołane są one przez nadprodukcję melaniny, która ma za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kobiety z melanodermią powinny unikać słońca i zabezpieczać się przed promieniowaniem UV. Należy także dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, a zmiany maskować za pomocą podkładu wyrównującego koloryt i korektora. W większości przypadków problem ustępuje samoistnie, w okresie ok. 3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Czasami jednak plamy nie chcą ustąpić – lekarz może przepisać wówczas miejscowo działające środki wybielające; pomocne będą także wszelkie apteczne i drogeryjne preparaty używane zwykle do usuwania piegów.

7)     Opuchlizna

W czasie ciąży Twój organizm gromadzi większe ilości wody – z reguły nie wpływa to źle na cerę. Staje się ona promienna i lekko zaróżowiona, znikają z niej drobne zmarszczki oraz objawy zmęczenia. Jednak nadmiar wody daje także efekt obrzmienia (co jest widoczne zwłaszcza pod oczami), a na twarzy, szyi i dekolcie mogą pojawić się czerwone plamy. Paradoksalnie, najlepszym sposobem z nadmierną retencją wody w organizmie jest picie… obfitych ilości wody. Gdy będziesz systematycznie dostarczać Twojemu ciału wodę, nie będzie ono czuło potrzeby jej magazynowania. A cera na tym tylko skorzysta!

8)     Nadwrażliwość na słońce

Niestety, piękna, intensywna opalenizna nie jest dobra dla przyszłych mam – teraz powinnaś zdecydowanie chować się przed słońcem. Ekspozycja na jego promienie może sprawić, że na Twojej skórze pojawią się ciemne plamy, zwane jako melasma czy ostuda. Twoim sprzymierzeńcem w lecie będzie kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem SPF co najmniej 30 (nie żałuj sobie nawet 50+). Przed zakupem sprawdź jego skład i wybierz taki z filtrem mineralnym, jak dwutlenek tytanu czy tlenek cynku. Filtry chemiczne mogą podrażniać skórę.

Możemy Cię pocieszyć, że większość zmian, które pojawią się na Twojej twarzy w czasie ciąży, zniknie bez problemów po rozwiązaniu, a Ty nie będziesz o nich nawet pamiętała, ciesząc się z narodzin maleństwa. Na pewno warto w czasie ciąży troszczyć się o swój wygląd i samopoczucie – kluczem do sukcesu jest rozsądna pielęgnacja z wykorzystaniem łagodnych preparatów. Masz teraz doskonały pretekst, aby testować kosmetyki antyalergiczne, bezzapachowe, o prostym składzie, naturalne, bio i eko, a także te przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Ukoronowaniem pielęgnacyjnych rytuałów mogą okazać się profesjonalne zabiegi kosmetyczne (najlepiej w II i III trymestrze ciąży), które na pewno pozwolą poczuć Ci się znów atrakcyjnie i kobieco. Możesz zdecydować się na masaż twarzy i szyi, zabiegi dotleniające, delikatne zabiegi oczyszczające z użyciem ziół czy maseczki błotne.

Pamiętaj także o kilku zasadach bezpieczeństwa – w gabinecie kosmetycznym:

  • Uprzedź swoją kosmetyczkę o tym, że jesteś w ciąży i poinformuj ją, jakie masz problemy z cerą – będzie wtedy mogła zaproponować Ci bezpieczne zabiegi, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb
  • Jeśli miewasz mdłości, zrezygnuj z zabiegów z wykorzystaniem olejków do aromaterapii
  • Unikaj inwazyjnych zabiegów z użyciem silnie działających preparatów (mikrodermabrazja, zabiegi laserowe, niektóre peelingi itd.)
  • Niewskazane dla Ciebie są także zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków i prądu
  • Natychmiast poinformuj kosmetyczkę, jeśli podczas zabiegu odczuwasz jakiś dyskomfort (np. ból, pieczenie)
  • Wybierz zaufany gabinet, dysponujący specjalistycznymi preparatami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży.

Polecamy również nasz artykuł o sposobach na rozstępy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *