DARMOWA WYSYŁKA dla zamówień powyżej 229 zł

Wspieramy beztroskie dzieciństwo :)
Ponad 25 tysięcy produktów w ofercie !

Porady Mlekolandii

Jak korzystać z laktatora?

16 listopad 2017

Jak korzystać z laktatora?

O rodzajach laktatorów, kryteriach wyboru urządzenia oraz kwestiach związanych z zakupem lub wypożyczeniem sprzętu pisaliśmy już w naszych „Poradach”. Dziś zajmiemy się natomiast praktycznymi aspektami korzystania z tego urządzenia, dzięki któremu pokarm naturalny – najzdrowsze pożywienie dla Twojego dziecka - może być odciągany, przechowywany i podawany we właściwym momencie.

Laktatora możemy używać, aby rozładować nawał pokarmu, pobudzić laktację lub przygotować zapas pokarmu, który zostanie podany dziecku z butelki. W tej poradzie skoncentrujemy się raczej na tej trzeciej możliwości, chociaż część informacji będzie także przydatna dla wszystkich mam odciągających pokarm.

Elementarną sprawą przy korzystaniu z laktatora jest dobór odpowiedniego rodzaju lejka. Przy dobrze dobranym rozmiarze:

•             Brodawka nie może ocierać o końcówkę lejka, powodując uczucie dyskomfortu

•             Po odciąganiu nie powinny pojawiać się zaczerwienienia wokół sutka

•             Otoczka i brodawka nie mogą także zmieniać koloru na biały

•             Otoczka powinna zostać częściowo „chwycona” przez lejek (ale nie w całości)

•             Wokół brodawki powinna się znajdować niewielka ilość powietrza

•             Po zakończeniu pracy z laktatorem nie powinnaś mieć poczucia, że pokarm zalega w piersi

Czynność odciągania pokarmu staraj się traktować jako stały punkt Twojego harmonogramu dnia – możesz spojrzeć na nią jako chwilę przerwy od codziennych stresów. Ustal stałą porę dnia, kiedy będziesz to robić – Twoje ciało z czasem dostosuje się z „produkcją” mleka do wybranego przez Ciebie czasu.

Zadbaj, żeby pierwsze sesje z laktatorem odbyły się w domu – będziesz się mniej stresować. Po jakimś tygodniu – dwóch laktacja się ustabilizuje i nie powinnaś mieć problemów z odciągnięciem mleka w innym miejscu (np. gdy wracasz do pracy), o ile będzie ono spokojne i zapewniające odpowiedni poziom prywatności.

Staraj się nie spieszyć – nerwowy pośpiech osłabia wydzielanie pokarmu. Wykonaj kilka relaksujących ćwiczeń oddechowych lub wyobraź sobie coś miłego. Odetnij się od czynników, które mogłyby ci teraz przeszkadzać. Postaraj się mieć wszystko, co potrzebne w zasięgu ręki – możesz zadbać też o dużą ilość napojów (odciąganie pokarmu może zwiększać pragnienie) i jakąś lekką, zdrową przekąskę. Ciepło, na przykład w postaci kompresów na biust czy prysznica tuż przed odciąganiem, zwiększa wydzielanie pokarmu. Zadbaj o to, żeby usiąść wygodnie i zapewnić sobie podparcie dla ramion i pleców.

Jeżeli odciągasz mleko w celu zrobienia zapasu, znajdź porę między karmieniami, która jest dla Ciebie optymalna. Przyjmuje się, że najlepiej robić to rano lub przed południem – wtedy jesteś mniej zmęczona, a pokarm łatwiej płynie. Jeśli natomiast najbardziej komfortową porą dla Ciebie jest wieczór, bo dziecko już śpi, a Ty nigdzie się nie spieszysz – używaj laktatora wieczorem. Dla poprawy laktacji zalecane są sesje odciągania pokarmu po każdym karmieniu w systemie 77-55-33. Oznacza to, że przystawiasz laktator do jednej piersi na 7 minut i do drugiej także na 7 minut, następnie do jednej na 5 i do drugiej także na 5 itd.  – dzięki tej metodzie pobudzisz wydzielanie mleka i zwiększysz jego ilość.

Aby odciąganie przebiegało sprawnie, ważny jest wybór laktatora – na pewno warto zainwestować w najlepszy, na jaki nas stać. Do wyboru mamy laktatory manualne i elektryczne, jedno- i dwufazowe, pojedyncze i podwójne. Mogą mieć one także dodatkowe funkcje – timer, pamięć ostatnich ustawień, końcówkę masującą piersi, regulację szybkości i siły ssania, możliwość transformacji z elektrycznego na ręczny, różne źródła zasilania itd. Pojedyncze modele urządzenia różnią się także od siebie wielkością, wagą i głośnością pracy.

 Jeżeli chcemy systematycznie odciągać mleko przez dłuższy czas, kupmy droższy laktator elektryczny. Dobrze jest wybrać cały zestaw, w którym oprócz laktatora znajdziemy też butelki z nakrętkami, konektory i inne akcesoria – przyda się on szczególnie pracującym mamom, które chcą odciągać pokarm, będąc poza domem. Oprócz tego, warto także mieć mały, ręczny sprzęt, którego użyjemy w sytuacji awaryjnej. Do odciągania okazjonalnego wystarczy jakiś tańszy model. Z początkowym nawałem pokarmu albo zwiększeniem ilości pokarmu doskonale poradzi sobie laktator ręczny.

Laktator jednofazowy odwzorowuje tzw. ssanie właściwe, powolne i głębokie, najczęściej posiada regulację siły ssanie. Dwufazowy naśladuje naturalny rytm ssania – najpierw szybki i gwałtowny, później wolny i głęboki, jest też bardziej efektywny, jeśli chodzi o wywoływanie pokarmu.

Jeżeli zależy Ci na czasie, wybierz podwójny laktator, umożliwiający odciąganie pokarmu z obu piersi równocześnie, co skraca czas tej czynności o połowę. Podwójny laktator podnosi również Twój poziom prolaktyny , co powoduje, że Twoje piersi wydzielają więcej mleka – zwłaszcza, jak w środku pozostaniesz spokojna i zrelaksowana.

 

Godnym polecenia uzupełnieniem laktatora jest specjalny biustonosz, który podtrzymuje urządzenie i pozwala mieć wolne ręce, dzięki czemu będziesz się mogła czymś zająć w trakcie odciągania – poczytać, trzymać telefon czy pisać na klawiaturze laptopa. Ewentualnie w tym celu możesz użyć starego, sportowego biustonosza, w którym wytniesz w odpowiednich miejscach otwory, ale na dłuższą metę może się on nie sprawdzić, ponieważ nie gwarantuje skutecznego i wygodnego podtrzymywania urządzenia przy jednoczesnym odciążeniu pleców, jak specjalnie do tego zaprojektowane staniki.

Ubierz się wygodnie, w odzież niekrępującą ruchów i rozpinaną z przodu – sweter lub koszulę. Jeżeli chcesz odciągać mleko poza domem, na przykład w samochodzie, miej przy sobie szal czy chustę, którą się zasłonisz – dzięki temu zyskasz choć minimum intymności.

Mimo, że laktatory dostępne są w wielu wersjach i modelach, a niektóre z nich zaopatrzono w dodatkowe funkcje,  podstawowe zasady użytkowania urządzenia są uniwersalne i warto ich przestrzegać, niezależnie, jaki model laktatora stosujesz. Oto kilka praktycznych porad, które usprawnią cały proces:

•             Pracę z laktatorem zaczynamy od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi oraz zapoznania się z modelem i jego funkcjami.

•             Przed jakimikolwiek czynnościami związanymi z odciąganiem mleka umyj starannie ręce. Upewnij się także, że wszystkie części laktatora są czyste – zwłaszcza, jeśli używasz go kolejny raz z rzędu.

•             Podczas odciągania mleka powinnaś czuć się zrelaksowana – znajdź wygodne, spokojne miejsce (zwłaszcza, jeśli jesteś poza domem). W trakcie odciągania przywołaj obraz swojego dziecka – tak, to działa! Myślenie o maluchu pomaga pobudzić hormony i zwiększa podaż mleka.

•             Przyłóż lejek do piersi. Środek lejka powinien być wycentrowany dokładnie nad brodawką. Źle ułożony lejek może powodować problemy, zwłaszcza w przypadku laktatorów elektrycznych. Przytrzymuj lejek za pomocą kciuka i palca wskazującego, a pierś unieś dłonią. Kluczem do sukcesu jest dobre dopasowanie silikonu do ciała, tak aby krawędź lejka nie uciskała piersi i nie blokowała kanalików mlecznych.

•             Rozpocznij odciąganie. Jeśli używasz laktatora elektrycznego, mleko powinno się pojawić po ok. 2 min. W przypadku laktatora ręcznego może to potrwać  nawet kilka minut. W tym czasie staraj się nadal myśleć o dziecku (możesz też patrzeć na jego zdjęcie czy film z telefonu, wąchać zapach ubranka lub słuchać nagrania głosu malucha). Pomoże Ci też relaksująca muzyka albo coś do czytania – czekanie, aż mleko się pojawi i wpatrywanie się w puste butelki paradoksalnie powstrzymuje przepływ pokarmu.

•             Odciąganie pokarmu nie powinno boleć, ale pierwsze kilkanaście sekund możesz czuć niewielki dyskomfort, gdy brodawki piersiowe zaczynają pracować. Podczas wypływu mleka z piersi może także pojawić się uczucie mrowienia.

•             Gdy mleko się pojawi, manualnie odciągaj pokarm w nierównomiernym rytmie, symulującym ruchy ssące dziecka. Jeśli masz laktator elektryczny, być może jest on zaopatrzony w funkcję dostosowywania prędkości. W innym przypadku reguluj tempo sama, dbając o jego zróżnicowanie. Urządzenie powinno pracować z prędkością, która jest efektywna, ale jednocześnie komfortowa – cały proces czasem powoduje poczucie dyskomfortu, ale nie powinien powodować bólu.

•             Podciśnienie musisz dostosować do własnych potrzeb – pomoże Ci w tym funkcja Maximum Comfort Vacuum, w którą są zaopatrzone niektóre laktatory. Określisz w ten sposób najwyższe podciśnienie, jakie możesz tolerować, nie czując bólu czy niewygody.

•             Co pięć minut zmieniaj pierś. Na każdą z nich przeznacz łącznie ok. 15 min. pracy laktatora. Większość kobiet stwierdza, że piersi nie wydzielają mleka z jednakową efektywnością – jest to zjawisko jak najbardziej prawidłowe.

•             Delikatne masowanie piersi podczas dociągania ułatwia przepływ pokarmu i zwiększa uczucie komfortu, które z kolei powoduje większy napływ mleka. Niektóre laktatory zaopatrzone są w specjalną końcówkę masującą, która delikatnie stymuluje pierś podczas odciągania.

•             Gdy skończysz, zdejmij delikatnie lejek z piersi. W przypadku laktatora elektrycznego, wyłącz urządzenie, gdy poczujesz, że przepływ mleka spowalnia.

•             Ostrożnie odkręć butelkę od laktatora i zamknij ją za pomocą zakrętki.

•             Wszystkie części laktatora, które miały kontakt z Twoją piersią lub mlekiem umyj w ciepłej wodzie z mydłem i ułóż na czystej powierzchni do przeschnięcia. Elementy, które się do tego nadają, wysterylizuj. Niedoczyszczony odciągacz z resztkami pokarmu jest potencjalnym źródłem wielu groźnych bakterii.

•             Mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej przez cztery do sześciu godzin. Wiele kobiet woli umieścić je w lodówce od razu – w warunkach chłodniczych  można je przechowywać do 24 godzin. Więcej o informacji przechowywaniu mleka znajdziesz w poradzie „Jak przechowywać pokarm naturalny?”

•             Przy odciąganiu pokarmu warto uzbroić się w cierpliwość – wyniki mogą być na początku niezbyt zadowalające, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Pamiętaj, że największą przeszkodą w efektywnym odciąganiu pokarmu są pośpiech, stres, napięcie, poczucie bycia pod presją, zmęczenie, brak dostatecznej wprawy i odwodnienie organizmu. 

Autor porady:

Zespół Mlekolandia Zespół Mlekolandia

Zespół rodziców z wieloletnim doświadczeniem.

Pokaż profil
Produkty polecane przez Mlekolandia.pl:

Komentarze

Czytaj również:

Krótkowzroczność u dzieci
19 lipiec 2018

Dziecko zgłasza Ci, że dokładnie przeczyta wszystko, co znajdzie w książce, ale ma kłopot z odczytaniem numeru domu? Może to oznaczać, że zmaga się z krótkowzrocznością. W tej poradzie pragniemy przedstawić Wam pełne rozpoznanie problemu, a także wszelkie dalsze kroki. Należałoby zacząć od prostego faktu, że ostro widzimy wówczas, gdy obraz wskazanego przedmiotu powstaje dokładnie na siatkówce.

Czytaj dalej
Letnie zmagania z komarami
06 lipiec 2018

Komary mogą nie tylko uprzykrzyć nam życie, ale czasem popsuć wakacje. Dlatego też przed każdym wyjazdem i urlopem warto pomyśleć o tym, jak należycie mierzyć się z tymi małymi rywalami. Czy jest skuteczny sposób na tę walkę? Na pewno jest się nad czym zastanawiać. Pamiętać musimy, że o ile potencjalne ugryzienia nie są zwykle groźne, to wiążą się ze swędzeniem, czasem nawet bólem, utratą humoru, nastroju urlopowego. Często tych negatywnych emocji chcemy oszczędzić także swoim dzieciom, dlatego właśnie poniżej udostępnimy kilka niezawodnych metod, które w okresie letnim pomogą w nierównej rywalizacji.

Czytaj dalej
Zespół Aspergera - diagnoza i leczenie
22 czerwiec 2018

Zagadnienie Aspergera w przypadku wielu ludzi znane jest tylko z filmów. Dlatego też wiedza taka jest absolutnie niewystarczająca. Dobrze jest mieć świadomość, czego się można spodziewać, zwłaszcza, że sam zespół często określany jest potocznie jako łagodna odmiana autyzmu. W istocie jest to zresztą zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, które zalicza się do kategorii Rozległych Zaburzeń Rozwoju. Asperger najczęściej dosięga chłopców – chociaż oczywiście nie jest to żadną zasadą – a do systemów klasyfikacji ICD 10 i DSM IV zaliczono go dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Diagnozuje się go zatem od stosunkowo niedługiego czasu.

Czytaj dalej
Jedyny taki newsletter!

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach w ofercie!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady Mlekolandii

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady

Dział „Porady” na Mlekolandia.pl powstał z myślą o rodzicach, którzy, oprócz ogromnej radości związanej z narodzinami dziecka, odczuwają także niepewność przy podejmowaniu rozmaitych decyzji, związanych z opieką, pielęgnacją czy wychowaniem.

Naszym celem stało się stworzenie dla Was obiektywnego źródła informacji, opartego na najnowszym stanie wiedzy z zakresu pediatrii, psychologii, dietetyki itp. Koncentrujemy się na problemach dotyczących większości przyszłych i młodych rodziców, inspirację do artykułów czerpiemy między innymi z Waszych pytań i komentarzy na Facebooku Mlekolandii.

Nasze artykuły powstają we współpracy ze specjalistami – konsultantami, pediatrami, psychologami, położnymi, dietetykami i rehabilantami. Mamy nadzieję, że zaglądanie do naszych „Porad” ułatwi Wam trudne okresy opieki nad niemowlęciem.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Mamy już 9567 pozytywnych opinii!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

"POLECAM:) KASZKA SUPER:) 100% POZYTYW"

11.10.2017

"Prosta przejrzysta strona internetowa, łatwe zamówienie, szybka dostawa. Polecam! :)"

Daga, 12.09.2017

"Bardzo sprawna sprzedaż, dobry produkt !"

08.08.2017

“Rewelacja:) Towar jak w opisie i błyskawiczna, świetnie spakowana paczka. Dziękuję i POLECAM!”

18.07.2017

“Polecam wszystkim, szybko, sprawnie, idealnie.”

12.06.2017

“Za wżdy prawdę wam powiadam jakoby ten oto zacny Sklep godzien był polecenia mego. Czyny jego chwalebne a dane przezeń słowo honorowo dotrzymane. Polecam!”

11.05.2017

“Wszystko w porzadku, SUPER SOLIDNY SKLEP, bardzo szybka dostawa, 100% pozytyw, POLECAM BARDZO GORACO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!”

19.04.2017

Dodane do koszyka

zamknij
Rabat:
-0,00
Razem:
0,00