DARMOWA WYSYŁKA dla zamówień powyżej 229 zł

Wspieramy beztroskie dzieciństwo :)
Ponad 25 tysięcy produktów w ofercie !

Porady Mlekolandii

Kieszonkowe dla dziecka

27 wrzesień 2018

Kieszonkowe w rodzinie to potencjalny temat rzeka. Rodzice często zastanawiają się nad tym, czy warto dawać pieniądze dzieciom, a jeśli tak, to ile, kiedy, na jakich warunkach? Czym się w ogóle kierować? Odpowiedź na te pytania wydaje się prosta, aczkolwiek postaramy się ją należycie objaśnić, pokazując także odpowiednie przykłady. W pierwszej kolejności pragniemy zaznaczyć, że kieszonkowe będzie dobrym pomysłem tylko wówczas, gdy należycie je przemyślicie, zastanowicie się nad każdym potencjalnym aspektem, który wpływać ma na decyzję i dalsze działania, w tym dziecka.

Idealnym rozwiązaniem jest przyznanie kieszonkowego w sytuacji, w której chcecie pomóc dziecku w nauce odpowiedniego poszanowania gotówki. Wówczas wypłacenie stosownej kwoty będzie pomocne, bowiem maluch nauczy się panować nad własnymi zachciankami, radzić z finansami. Będzie to przydatne w oszczędzaniu, a zagadnienie rozsądnego wydatkowania nie będzie mu obce już od najmłodszych lat. Świadomość posiadania własnego budżetu działa także stymulująco, a przecież tego właśnie chcemy uczyć swoje dziecko. Ważne, by do zagadnienia podchodzić krok po kroku. Inaczej ma się sprawa w przypadku w którym kieszonkowe – lub jego brak – ma być odpowiedzią na zachowanie. Mamy tu na myśli system nagród lub egzekwowania wykonywania danych zadań i czynności. Wówczas operowanie kieszonkowym nie jest dobrym rozwiązaniem i radzimy go unikać.

Zacznij od wyznaczenia granic

We wstępie pisaliśmy, że nauczanie dziecka tego, jak należycie dbać o pieniądze jest kluczowa. Trzeba jednak dodać, że zawsze należy zacząć od… samego siebie. Konieczne jest pokazanie, że budżet rodzinny nie jest nieograniczony. Wyznaczcie pewne granice i się ich trzymajcie. By było to możliwe, istotne jest odmawianie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie jest to łatwe, szczególnie znając wybuchowy charakter maluszków. Dlatego też bardzo rozsądnym będzie ustalenie pewnych zasad przed wyjściem do sklepu: dziś nic nie kupujemy, jedziemy tam w jasno określonym celu. Gdy malec przystanie na takie reguły, istnieje ogromna szansa na to, że zacznie je samemu szanować i rozumieć.

Często dzieci domagają się rzeczy, których wcale nie potrzebują, a na odmowę reagują złością lub/i płaczem. Wówczas konieczna jest odmowa. Róbcie to w spokojnym, stonowanym stylu. Dlaczego bowiem macie kupować kolejne gumy, skoro poprzednie wciąż leżą w torebce? Po co sięgać po kolejną przyczepkę, skoro z drugiej dziecko nie korzysta od tygodni? Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi to czynnik, który pozostaje w podświadomości i nawet jeśli wydaje się wam inaczej, maluch to dostrzeże i spróbuje zapewne przenieść również na własne zachowanie.

Dajemy kieszonkowe!

O tym czy warto można rozmawiać godzinami. Dlatego też w takich chwilach najlepiej sprawdzić potencjalne wyniki badań. Te z kolei jasno pokazują odpowiednie zależności i kierują nas w stronę „przyznania kieszonkowego”. Już na przełomie lat 60. i 70. ruszyły badania, których celem było sprawdzenie odpowiedzialności i samokontroli dzieci. Słynny „Test Pianki”, którego autorem był Walter Mischel zakładał przyznawanie małej nagrody każdemu zniecierpliwionemu dziecku (ciastko, precel lub pianka typu Marshmallow) natychmiastowo, chyba, że to decydowało się poczekać piętnaście minut, by otrzymać podwójną nagrodę. Jak pokazały wyniki, uzyskane dopiero po kilku latach, dzieci, które zdecydowały się zaczekać, znacznie lepiej poradziły sobie w życiu w zakresie finansów. Przykładem podobnych działań był test przeprowadzony w Nowej Zelandii, w którym śledzono zachowania tysiąca dzieci z Nowej Zelandii aż do ukończenia przez nich 32. roku życia. Jak czytamy w podsumowaniu końcowym, wszystkie te dzieci, które nie radziły sobie z samokontrolą finansową, nie tylko miały więcej problemów w życiu codziennym, ale też znacznie częściej sięgały po kredyty.

Obecnie w Polsce zgodnie z raportem IPSOS aż 2/3 polskich rodziców przyznaje swoim dzieciom kieszonkowe. 61% z nich samo wyszło z taką inicjatywą. Mając te dane na uwadze chcielibyśmy wspomnieć, że specjaliści radzą nie uzależniać wypłaty kieszonkowego w zależności od osiąganych wyników, w tym ocen czy zachowania. Dzieje się tak, ponieważ sama wypłata pieniędzy nie powinna być powiązana z innymi sprawami życia codziennego. Chodzi tu w końcu o naukę gospodarności, a nie system kar i nagród.

Kieszonkowe pozwala dziecku podejść do tematu rozsądnie. Dzięki temu w grę wchodzą potencjalne kalkulacje, zastanowienie się nad tym, z czego zrezygnować, by kupić swoją wymarzoną rzecz. Prosta zasada mówi, że oszczędzanie rozpocząć można od najmłodszych lat. Nie jest przy tym istotne, ile oszczędzimy, ważne, by robić to regularnie. Taka motywacja to także nauka cierpliwości, planowania, wyznaczania sobie priorytetów. Wyobraźcie sobie także ogromną radość w przypadku, w którym dziecko zrealizuje postawiony przed sobą cel, a wszystko to osiągnie dzięki swoim własnym zasadom i przemyśleniom.

Jak i kiedy? Jest pewien wzór do naśladowania

Nie odpowiedzieliśmy jeszcze na pytanie, jak dużo kieszonkowego przyznawać. Przede wszystkim nie mogą to być kwoty zbyt niskie, ale też nie za wysokie. Kwota ta musi być dostosowana do możliwości rodziny, ale jednocześnie musi wymagać pewnego zastanowienia się nad pieniędzmi, które ma się w ręce. Kieszonkowe nie może zapewnić natychmiastowego kupna sobie rzeczy, po którą dziecko chce sięgnąć – ma się to stać dopiero za sprawą planowania, rozsądku. Tym samym rodzice nie mogą się „łamać” i dodawać do zakupów. Jeśli tak się stanie, malec nic nie wyciągnie z podjętych działań.

Doskonałym przykładem tego ile i kiedy dawać wydaje się Szwajcaria, czyli kraj doskonale znany z podejścia do finansów. Aż 90% rodziców przyznaje tam kieszonkowe, a proces ten rozpoczyna się zawsze u dzieci powyżej 12. roku. Z takiego budżetu dziecko opłaca nie tylko gadżety czy kosmetyki, ale też rachunki telefoniczne i bilety, którymi podróżuje do szkoły i znajomych. Pozostaje tu pełna swoboda w zakresie wyboru rzeczy, które podopieczny chce kupić – rodzic do tego procesu nie jest włączany.

U dzieci młodszych kieszonkowe można wypłacać raz w tygodniu, u starszych sprawdza się system miesięczny, na wzór normalnej pensji pracownika. System wypłat został ogólnie wprowadzony przez psychologa rodzinnego, Ursa Absta, który zareagował na problem młodych ludzi, którzy nie potrafili należycie gospodarować własnymi pieniędzmi. Czego można się nauczyć poprzez przystanie na przedstawione w tej poradzie tezy? Oto kilka przykładów:

  • Systematyka w odkładaniu pieniędzy jest znacznie istotniejsza, niż jednorazowe wpłaty oszczędzanej gotówki,
  • Cele na które z początku nas nie stać, wymagają od nas działań zorganizowanych i oszczędzania,
  • Impulsywne zachcianki sprawiają, że brakuje następnie środków na produkty znacznie ważniejsze.

Wspólnie podjęte kroki owocują i cieszą, zarówno rodziców jak i dzieci. Osiągane efekty dają przy tym uzasadnione przekonanie, że skoro nasza córka i syn radzą sobie od najmłodszego, to w przyszłości będzie im przez te procesy przechodzić jeszcze łatwiej.

Autor porady:

Zespół Mlekolandia Zespół Mlekolandia

Zespół rodziców z wieloletnim doświadczeniem.

Pokaż profil
Produkty polecane przez Mlekolandia.pl:

Komentarze

Czytaj również:

Czerwone policzki u dzieci - co oznaczają?
06 grudzień 2018

Czerwone policzki wśród maluchów mogą być wywołane wieloma czynnikami. Przy zimowej pogodzie i chłodnej aurze najczęściej widzimy zaczerwienienia po powrocie ze spaceru. W innych przypadkach takie zmiany mogą być jednak wywołane czynnikami znacznie poważniejszymi.

Czytaj dalej
Savoir-Vivre dla dziecka
22 listopad 2018

Dbanie o zdrowie dziecka to tylko jeden z czynników, na który mamy wpływ. Co jednak w przypadku, w którym nasz maluch wybiera się do szkoły i go nie widzimy? Wydawałoby się, że wówczas nie mamy zbyt wiele „do gadania”.

Czytaj dalej
Domowe sposoby na przeziębienie
08 listopad 2018

Dopiero odprowadziliście malucha do przedszkola, a on już choruje? Niestety, sezon przeziębień w pełni. Wypadałoby się zatem zastanowić nad domowym sposobem, który pomoże w tej nierównej walce. Który z nich jest skuteczny i realnie wspierać będzie rodzinę?

Czytaj dalej
Jedyny taki newsletter!

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach w ofercie!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady Mlekolandii

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady

Dział „Porady” na Mlekolandia.pl powstał z myślą o rodzicach, którzy, oprócz ogromnej radości związanej z narodzinami dziecka, odczuwają także niepewność przy podejmowaniu rozmaitych decyzji, związanych z opieką, pielęgnacją czy wychowaniem.

Naszym celem stało się stworzenie dla Was obiektywnego źródła informacji, opartego na najnowszym stanie wiedzy z zakresu pediatrii, psychologii, dietetyki itp. Koncentrujemy się na problemach dotyczących większości przyszłych i młodych rodziców, inspirację do artykułów czerpiemy między innymi z Waszych pytań i komentarzy na Facebooku Mlekolandii.

Nasze artykuły powstają we współpracy ze specjalistami – konsultantami, pediatrami, psychologami, położnymi, dietetykami i rehabilantami. Mamy nadzieję, że zaglądanie do naszych „Porad” ułatwi Wam trudne okresy opieki nad niemowlęciem.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Mamy już 9567 pozytywnych opinii!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

"POLECAM:) KASZKA SUPER:) 100% POZYTYW"

11.10.2017

"Prosta przejrzysta strona internetowa, łatwe zamówienie, szybka dostawa. Polecam! :)"

Daga, 12.09.2017

"Bardzo sprawna sprzedaż, dobry produkt !"

08.08.2017

“Rewelacja:) Towar jak w opisie i błyskawiczna, świetnie spakowana paczka. Dziękuję i POLECAM!”

18.07.2017

“Polecam wszystkim, szybko, sprawnie, idealnie.”

12.06.2017

“Za wżdy prawdę wam powiadam jakoby ten oto zacny Sklep godzien był polecenia mego. Czyny jego chwalebne a dane przezeń słowo honorowo dotrzymane. Polecam!”

11.05.2017

“Wszystko w porzadku, SUPER SOLIDNY SKLEP, bardzo szybka dostawa, 100% pozytyw, POLECAM BARDZO GORACO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!”

19.04.2017

Dodane do koszyka

zamknij
Rabat:
-0,00
Razem:
0,00