DARMOWA WYSYŁKA dla zamówień powyżej 229 zł

Wspieramy beztroskie dzieciństwo :)
Ponad 25 tysięcy produktów w ofercie !

Porady Mlekolandii

Na czym polega „rodzicielstwo bliskości”?

29 wrzesień 2017

Kilkanaście lat temu modny był tzw. zimny wychów dzieci – jego główna zasada brzmiała „minimum emocji, maximum rozsądku”. Zaspokajanie potrzeb dziecka odbywało się według z góry ustalonych zasad, a nie w odpowiedzi na wysyłane przez nie sygnały, czułość należało okazywać bardzo oględnie, karcić - często i konsekwentnie. Potem wielką popularność zyskała metoda usypiania „na wypłakanie” dr Richarda Ferbera – po nakarmieniu i przewinięciu dziecka układa się je do snu i pozostawia, nie reagując na jego płacz. Po pięciu minutach można pokazać się maluchowi, ale bez podnoszenia go i przytulania – podobno dziecko po jakimś czasie przestaje płakać i uczy się zasypiać w samotności. Mimo że pokusa posiadania niepłaczącego, zdyscyplinowanego malucha jest wielka, ostatnio wszelkie „zimne” metody wychowania zalała fala krytyki. Pominąwszy fakt, że dla wielu rodziców słuchanie zza ściany płaczu dziecka i powstrzymywanie się od natychmiastowego podejścia do niego okazało się zbyt bolesnym doświadczeniem, wielu psychologów zaczęło się zastanawiać nad długofalowymi konsekwencjami takich metod wychowawczych. Maluch pozostawiony sam na „wypłakanie się” nauczy się w końcu zasypiać sam, bez obecności opiekuna, ale stres, jakiego źródłem jest dla niego ta sytuacja, oddziałuje negatywnie na rozwój jego mózgu i układu nerwowego. Poza tym, badania pokazują, że 70% dorosłych buduje relacje z partnerem i otoczeniem na obraz tych, jakie łączyły go we wczesnym dzieciństwie z matką. Dlatego warto pracować, aby były one jak najlepsze, oparte na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, a młody człowiek potrafił w przyszłości komunikować swoje potrzeby i nie bał się wchodzić w bliższe relacje z innymi ludźmi.

Termin „rodzicielstwo bliskości” utworzył i spopularyzował dr W. Sears, amerykański pediatra, ale można powiedzieć, że idee, opisane przez niego naukowo, są stare jak ludzkość. Relacja między rodzicami a dzieckiem jest poniekąd ewolucyjnie ukierunkowana na bliskość i budowanie silnej więzi emocjonalnej. W „rodzicielstwie bliskości” nie znajdziecie sztywnych zaleceń odnośnie postępowania z maluchem, pojawia się natomiast 8 filarów, na których opiera się cała filozofia:

1)      Przygotuj się na ciążę, narodziny i rodzicielstwo.

Przygotowanie to polega na przepracowaniu i wyeliminowaniu negatywnych myśli i uczuć, dotyczących ciąży oraz emocjonalne przygotowanie się na bycie rodzicem. Wskazana jest refleksja nad własnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz świadome podejście do tematu rodzicielstwa. Na tym etapie pracujemy też nad przywróceniem jak najlepszych relacji w naszym związku. Od strony fizycznej staramy się odpowiednio się odżywiać, ćwiczyć regularnie i unikać stresu, jeśli tylko jest to możliwe. Poród staramy się przeżyć jak najbardziej aktywnie, współuczestniczymy w całym procesie, a jeśli mamy jakieś preferencje dotyczące jego przebiegu lub opieki nad noworodkiem tuż po urodzeniu, przekazujemy je personelowi szpitala wcześniej.

2)      Karm z miłością i szacunkiem.

Karmienie piersią „na żądanie” jest idealnym sposobem na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Uczy również niemowlęta, że rodzice słuchają płynących od nich sygnałów i zaspokajają ich potrzeby. Karmienie dziecka to więcej niż dostarczenia składników odżywczych - jest to akt miłości, a zarazem sposobność do wzmocnienia rodzinnych więzi. Pozwala rodzicom uczyć się, jak rozpoznawać i zaspokajać potrzeby dziecka, a dzieciom przekazuje sygnał, że mogą polegać na swoich opiekunach.

Staraj się dziecku podawać pierś, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały głodu i pamiętaj, że karmiąc wzmacniasz także jego sferę emocjonalną. Postaraj się kontynuować naturalne karmienie przez rok. Mamy karmiące butelką także mogą zbudować w ten sposób silną więź z dzieckiem – ważne, aby podczas podawania mleka tulić maluszka do siebie, mówić do niego przyciszonym głosem i nawiązywać kontakt wzrokowy. W przypadku starszych dzieci rodzicielska miłość przejawia się poprzez kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz dbanie o atmosferę podczas posiłków.

3)      Reaguj z wrażliwością na to, co dziecko chce Ci powiedzieć.

W trakcie rozwoju niemowlęta mocno przywiązują się do osoby lub osób, z którymi spędzają większość czasu i które opiekują się nimi. Czują się wówczas bezpieczne. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy dziecko może wydawać się szczęśliwe, wchodząc w interakcje z innymi ludźmi. Wiele niemowląt w wieku 8-9 miesięcy nagle zaczyna okazywać strach i niepokój związany z oddzieleniem od matki. To też jest normalna faza. Staraj się szanować uczucia, jakie dziecko okazuje – okaż cierpliwość i wyrozumiałość, gdy maluch boi się stracić Cię z oczu, poświęć mu więcej czasu i powiedz sobie, że na wszystko przyjdzie czas. Gdy starsze dziecko zachowuje się źle, płacze lub krzyczy, także usiłuje Ci coś powiedzieć. Dlatego staraj się go nawet wówczas traktować poważnie i z uwagą – przyniesie to lepsze rezultaty niż kary i odtrącanie.

4)      Pamiętaj, że dotyk jest ważny w budowaniu więzi.

Zaczynamy od dotyku „skin-to-skin” zaraz po porodzie. Potem z czułością kąpiemy, masujemy i przytulamy naszą pociechę. Warto także rozważyć chustę czy nosidełko – w ten sposób dziecko będzie spędzać dnie przytulone do nas, a my będziemy mieli wolne ręce. W przypadku starszych dzieci bawimy się w gry i zabawy zakładające kontakt fizyczny, możemy się także pobawić w zapasy lub poturlać razem po kanapie. Jeśli dziecko jest zbyt ciężkie, aby je podnieść, przytulamy je trzymając na kolanach. Dla dziecka dotyk jest bardzo ważny - stymuluje hormony pobudzające wzrost, poprawia rozwój intelektualny i motoryczny oraz pomaga regulować temperaturę ciała, tętno i rytm sen/ czuwanie. Wychowane w poczuciu fizycznej bliskości dzieci uczą się lepiej, płaczą mniej, są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Ponoć nawet te społeczności, gdzie dotyk odgrywa ważną rolę, są mniej skłonne do stosowania przemocy fizycznej – tak wielka jest jego moc.

5)      Noc to świetny czas na podtrzymywanie bliskości.

W zamierzchłych czasach bliskość rodziców warunkowała przeżycie małego człowieka. Nic dziwnego, że pozostawiony sam, przyzywa ich krzykiem i płaczem – ewolucja nie uwzględniła jeszcze, że w pokoju dziecinnym nie zagrażają mu drapieżniki ani inne niebezpieczeństwa.  Dlatego dziecko, które śpi w tym samym pokoju z rodzicami, czuje się bezpieczniejsze i łatwo je uspokoić. Nie chodzi koniecznie o spanie w jednym łóżku (choć i zwolenników rodzinnych legowisk nie brakuje), wystarczy łóżeczko postawione w pobliżu naszego łóżka.

6)      Bycie razem z dzieckiem.

Wspólne spacery, noce, a najlepiej – praca zdalna… Nie zawsze to jest realne, ale im więcej czasu dziecko spędzi z rodzicami, tym lepiej. Poprzez zapewnienie opieki, czułość i okazywanie miłości od wczesnego dzieciństwa, rodzice wzmacniają swoje relacje z dzieckiem i budują zdrową relację, opartą na przywiązaniu. Jeśli żaden z rodziców nie może być opiekunem w pełnym wymiarze czasu, wtedy dziecko potrzebuje kogoś, kto jest nie tylko konsekwentny i kochający, ale potrafi także zbudować pozytywną więź z maluchem. Pracujący rodzice powinni starać się tak ustawić swój harmonogram, żeby zmaksymalizować czas spędzany z dzieckiem. Staramy się też unikać częstych zmian opiekunów, powierzając dziecko jednej, godnej zaufania osobie.

7)      Pozytywna dyscyplina.

To mit, że rodzicielstwo bliskości jest tożsame z bezstresowym wychowaniem. Jednak ważne jest w nim zrozumienie, dlaczego dziecko zachowuje się źle i pozytywne modelowanie jego  zachowania. W przypadku małych dzieci dobrą metodą jest rozpraszanie uwagi i kierowanie jej w inną stronę, gdy dziecko zaczyna broić. W przypadku dzieci starszych zamiast karać, pozwólmy się im zmierzyć z konsekwencjami ich postępowania (w granicach rozsądku) oraz dążmy do wspólnego wypracowania rozwiązania – jest to lepsze rozwiązanie niż krzyki, klapsy czy narzucanie swojej woli.

8)      Dbanie o równowagę w życiu osobistym i rodzinnym.

Zdrowy styl życia, satysfakcjonująca relacja z partnerem oraz równowaga pomiędzy życiem osobistym i zawodowym pozwoli rodzicom czuć się spełnionymi i zapobiegania poczuciu wypalenia z powodu nadmiaru rodzicielskich obowiązków. Dążenie do równowagi polega na uznaniu potrzeb wszystkich członków rodziny - nie tylko naszej pociechy. Powinny być one respektowane i spełnione w największym możliwym stopniu. Wiemy, że w dzisiejszych czasach może być to trudne - w prawdziwym świecie takiej równowagi raczej nie osiągniemy. Ważne jest jednak poszukiwanie optymalnych rozwiązań, satysfakcjonujących dla każdego członka rodziny, a także rodziców jako pary i rodziny jako całości. Gdy rodzic poświęci się bez reszty opiece nad dzieckiem, może mu grozić syndrom wypalenia. Na dobry początek należy zaakceptować, że rodzicielstwo bardzo zmienia rzeczywistość, następnie ustawić sobie realistyczne cele i priorytety, wprowadzać w życie rodzinne kreatywne rozwiązania, które pozwolą nam zarówno na wspólne spędzanie czasu, jak i na znalezienie chwili tylko dla siebie.

 

Oczywiście, żaden styl wychowania nie wyjdzie dziecku (i nam) na dobre, jeśli popadniemy w skrajność. Rodzicielstwo bliskości nie ma nic wspólnego z „terrorem laktacyjnym”, obowiązkiem sypiania z dzieckiem, koniecznością zabierania go wszędzie ze sobą w chuście  czy przyzwoleniem, aby potomek „wchodził nam na głowę”. Każda rodzina jest inna i dlatego nie jest możliwe wypracowanie uniwersalnych rozwiązań, dobrych dla każdego. Dzieci także skrajnie różnią się między sobą. Dlatego nie można tej idei traktować jako zbioru sztywnych zaleceń, tylko po prostu przejąć z niej to, co dla nas najlepsze – opierać się w działaniach na intuicji, być otwartym na komunikację z dzieckiem i starać się reagować na jego potrzeby, pamiętając, że bycie ojcem czy matką wymaga wprawdzie poświęceń, ale nie rezygnacji z własnej osoby. Warto przede wszystkim pamiętać, że kiedy umacniamy więzi oraz spełniamy potrzeby naszych dzieci w zakresie zaufania, szacunku i miłości, dostarczamy im mocnego fundamentu do budowania w przyszłości zdrowych, trwałych związków.

Autor porady:

Zespół Mlekolandia Zespół Mlekolandia

Zespół rodziców z wieloletnim doświadczeniem.

Pokaż profil
Produkty polecane przez Mlekolandia.pl:

Komentarze

Czytaj również:

Krótkowzroczność u dzieci
19 lipiec 2018

Dziecko zgłasza Ci, że dokładnie przeczyta wszystko, co znajdzie w książce, ale ma kłopot z odczytaniem numeru domu? Może to oznaczać, że zmaga się z krótkowzrocznością. W tej poradzie pragniemy przedstawić Wam pełne rozpoznanie problemu, a także wszelkie dalsze kroki. Należałoby zacząć od prostego faktu, że ostro widzimy wówczas, gdy obraz wskazanego przedmiotu powstaje dokładnie na siatkówce.

Czytaj dalej
Letnie zmagania z komarami
06 lipiec 2018

Komary mogą nie tylko uprzykrzyć nam życie, ale czasem popsuć wakacje. Dlatego też przed każdym wyjazdem i urlopem warto pomyśleć o tym, jak należycie mierzyć się z tymi małymi rywalami. Czy jest skuteczny sposób na tę walkę? Na pewno jest się nad czym zastanawiać. Pamiętać musimy, że o ile potencjalne ugryzienia nie są zwykle groźne, to wiążą się ze swędzeniem, czasem nawet bólem, utratą humoru, nastroju urlopowego. Często tych negatywnych emocji chcemy oszczędzić także swoim dzieciom, dlatego właśnie poniżej udostępnimy kilka niezawodnych metod, które w okresie letnim pomogą w nierównej rywalizacji.

Czytaj dalej
Zespół Aspergera - diagnoza i leczenie
22 czerwiec 2018

Zagadnienie Aspergera w przypadku wielu ludzi znane jest tylko z filmów. Dlatego też wiedza taka jest absolutnie niewystarczająca. Dobrze jest mieć świadomość, czego się można spodziewać, zwłaszcza, że sam zespół często określany jest potocznie jako łagodna odmiana autyzmu. W istocie jest to zresztą zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, które zalicza się do kategorii Rozległych Zaburzeń Rozwoju. Asperger najczęściej dosięga chłopców – chociaż oczywiście nie jest to żadną zasadą – a do systemów klasyfikacji ICD 10 i DSM IV zaliczono go dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Diagnozuje się go zatem od stosunkowo niedługiego czasu.

Czytaj dalej
Jedyny taki newsletter!

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach w ofercie!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady Mlekolandii

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Porady

Dział „Porady” na Mlekolandia.pl powstał z myślą o rodzicach, którzy, oprócz ogromnej radości związanej z narodzinami dziecka, odczuwają także niepewność przy podejmowaniu rozmaitych decyzji, związanych z opieką, pielęgnacją czy wychowaniem.

Naszym celem stało się stworzenie dla Was obiektywnego źródła informacji, opartego na najnowszym stanie wiedzy z zakresu pediatrii, psychologii, dietetyki itp. Koncentrujemy się na problemach dotyczących większości przyszłych i młodych rodziców, inspirację do artykułów czerpiemy między innymi z Waszych pytań i komentarzy na Facebooku Mlekolandii.

Nasze artykuły powstają we współpracy ze specjalistami – konsultantami, pediatrami, psychologami, położnymi, dietetykami i rehabilantami. Mamy nadzieję, że zaglądanie do naszych „Porad” ułatwi Wam trudne okresy opieki nad niemowlęciem.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Mamy już 9567 pozytywnych opinii!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

"POLECAM:) KASZKA SUPER:) 100% POZYTYW"

11.10.2017

"Prosta przejrzysta strona internetowa, łatwe zamówienie, szybka dostawa. Polecam! :)"

Daga, 12.09.2017

"Bardzo sprawna sprzedaż, dobry produkt !"

08.08.2017

“Rewelacja:) Towar jak w opisie i błyskawiczna, świetnie spakowana paczka. Dziękuję i POLECAM!”

18.07.2017

“Polecam wszystkim, szybko, sprawnie, idealnie.”

12.06.2017

“Za wżdy prawdę wam powiadam jakoby ten oto zacny Sklep godzien był polecenia mego. Czyny jego chwalebne a dane przezeń słowo honorowo dotrzymane. Polecam!”

11.05.2017

“Wszystko w porzadku, SUPER SOLIDNY SKLEP, bardzo szybka dostawa, 100% pozytyw, POLECAM BARDZO GORACO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!”

19.04.2017

Dodane do koszyka

zamknij
Rabat:
-0,00
Razem:
0,00